Fırında Kuzu PirzolaHer ne kadar ismi “fırında kuzu pirzola” olsa da pirzolaların fırına girme süreçlerinden önce teflon tavada geçirdikleri bir ön süreç var. Bu sürecin sebebi pirzolaların hem içlerinin iyice pişmesini sağlamak, hem de fırında uzun süre kalınca kuruyacak olmalarının önüne geçmek. Bu yöntemi bulduğumdan beri çok yumuşak ve çok daha lezzetli pirzolalar yediğimizi söylemeliyim.

Pirzola en çok, doğrudan ateş üstünde ya da elektrikli ızgaralarda pişirilir yahut da bol, kızgın yağda kızartılır. Verdiğim tarifteki yöntem, bu iki yöntemden çok daha sağlıklı, çok daha pratik ve çok daha kolay…

 

(2 kişilik)

Malzemeler:

·       6 kuzu pirzola
·       1 çay kaşığı tereyağı
·       tuz, kekik, pul biber ve karabiber

Yapılışı:

Her tarafı eşit biçimde yağlanmış ve iyice ısıtılmış teflon tavaya pirzolalar yerleştirilir. Kapağı kapanır ve ateş kısılır. 5 dakika bir yüzü, 5 dakika da diğer yüzü olmak üzere alt-üst edilerek kızartılır. Kızaran pirzolalar kağıt havlunun üstüne alınıp yağlarından arındırılır, Üzerlerine baharatlar ve tuz ekilerek üstü yağlı kağıt kaplı bir fırın kabına alınır. Her bir tarafı 10 dakika olmak üzere toplam 20 dakika pişirilir. Garnitür ve pilavla birlikte sıcak olarak servis edilir.

Afiyet olsun!

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !