Fırında Dana Biftek

 
Geçenlerde verdiğim “Fırında Kuzu Pirzola” tarifinde olduğu gibi biftekleri pişirme sürecim de iki ayrı bölümden oluşuyor. Pirzolalar gibi bifteklerin de fırında pişme süreçlerinden önce teflon tavada geçirdikleri bir ön süreç var. Bu sürecin sebebi bifteklerin hem içlerinin iyice pişmesini sağlamak, hem de fırında uzun süre kalınca kuruyacak olmalarının önüne geçmek. Pişmiş et ne kadar çok bekletilirse o kadar çok sertleşecektir. Bu nedenle pişme ve piştiketen sonra yenme süreçlerinin uzatılmaması gerekiyor.

Bu kadar ön nottan sonra işte malzemeleri ve yapılışı… 

(2 kişilik)

Malzemeler:

·       4 dana biftek
·       1 çay kaşığı tereyağı
·       tuz, kekik, pul biber ve karabiber

Yapılışı:

Her tarafı eşit biçimde yağlanmış ve iyice ısıtılmış teflon tavaya biftekler yerleştirilir. Kapağı kapanır ve ateş kısılır. 5 dakika bir yüzü, 5 dakika da diğer yüzü olmak üzere alt-üst edilerek kızartılır.

Kızaran pirzolalar kağıt havlunun üstüne alınıp yağlarından arındırılır, Üzerlerine baharatlar ve tuz ekilerek üstü yağlı kağıt kaplı bir fırın kabına alınır. Her bir tarafı 10 dakika olmak üzere toplam 20 dakika pişirilir. Garnitür ve tercihen közlenmiş yiyeceklerle servis edilir.

Afiyet olsun!

Dip not: Biftekler pişerken diğer tarafta 5 adet patlıcanı ve 6 adet çarliston biberi közleme kabına koyarak ateşte közledim. Közlenen patlıcan ve biberleri soyduktan sonra bir bıçak yardımı ile ezdim. İçine ince kıyılmış soğan, sarmısak, pul biber, tuz, zeytin yağı (sızma) ve limon suyu ekleyerek “Patlıcan salatası” yaptım. Bir önceki akşamın yemeğinden kalmış olan buharda pişmiş brokoli ve havuçtan oluşan garnitürü de tabaklara aldım ve maydanoz yaprakları ile tabakları süsledim. Et yanında sebze de yemiş olduk böylece.
Güzel bir yemekti… Biftek sevenlere tavsiye ederim…

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !